Van’daki Ayanis Kalesi’nde kazı çalışmalarına başlandı


Van’daki Ayanis Kalesi’nde Kazı Çalışmalarına Başlandı – Yeni Akit
Rusa tarafından Van Gölü’ne hakim tepeye yaptırılan ve Urartuların en görkemli yapılarından biri olarak nitelendirilen Ayanis Kalesi’nde 31 yıl önce başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor.


Van’da Tarihi Ayanis Kalesi’ndeki Kazı Çalışmaları Sürüyor Van Haber
…Yardımcısı Kerem Oruç ve Van Müze Müdür Erol Uslu ile Ayanis Kalesi’ne giderek kazı ekibini ziyaret etti. Borsa ilk yarıda yükseldi. Van’da tarihi Ayanis Kalesi’ndeki kazı çalışmaları sürüyor.


Başkan Takva Ayanıs Kalesi’ndeki Kazı Çalışmalarını Gezdi
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Tuşba ilçesindeki Ayanis Kalesi’nde devam eden kazı çalışmalarını inceledi….


İHA: Başkan Takva Ayanıs Kalesi’ndeki Kazı Çalışmalarını Gezdi – Van
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Tuşba ilçesindeki Ayanis Kalesi’nde devam eden kazı çalışmalarını inceledi.


Ayanis Kalesi Kazısı | Van Kalesi’nde 5 Bin Yıllık Tarih Araştırılıyor +
Ayanis Kalesi kazıları 1989 yılında başlamıştır. Kazı ekibi Prof. Ayanis Kalesi Van’ın 35 km. kuzeyinde, Van Gölü’nün doğu kıyısındaki Ağartı Köyü yakınında kayalık bir tepe üzerine kurulmuştur.


AYANİS KALESİ VE VAN – arkeoloji.biz.
AYANİS KALESİ. Ayanis Kalesi, Van şehrinin 35 km güneyinde günümüzde Ağartı (Ayanis) köyündedir. 1989’dan beri Altan ÇİLİNGİROĞLU kazı başkanlığını yürütmektedir.


Van’daki Ayanis Kalesi Kazıları Urartu Tarihine Işık Tutuyor
Yaklaşık 2700 yıl öncesinden bugüne ulaşan süslemeleri, kerpiç duvarları, taş işlemeleriyle dikkati çeken Urartu yapılarından Ayanis Kalesi’nde 30 yıldır kazı çalışmaları yürütülüyor.


Ayanis Kalesi’nin Bu Yılki Kazı Çalışmalarının Sonuna Gelindi
Rusa tarafından Van Gölü’ne hakim bir tepe üzerinde yaptırılan, süslemeleri, mimari yapısı ve kalıntılarıyla o döneme ait önemli bilgilerin elde edilmesini sağlayan Ayanis Kalesi’ndeki kazı…


Ayanis Kalesi’nde Kazı Çalışmaları Başlatıldı
Van’ın Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, Ayanis Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek, kazı ekibinden bilgiler aldı. Habervan Editör. 27 Temmuz 2017 Perşembe 11:40.


Ayanis Kalesi’nde Kazı Çalışmaları Başlatıldı
Ayanis Kalesi’nde yürütülen kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek, kazı ekibinden bilgiler aldı. Rusa tarafından Van Gölü’ne hakim bir tepe üzerine yaptırılan 2700 yıllık Ayanis Kalesi’ni ziyaret etti.